Депутатський запит (зі стенограми третьої позачергової сесії районної ради сьомого скликання 15.12.2015)

Депутат районної ради Зінчук П.Р.: Шановні депутати, оприлюднення 30 листопада 2015 року Міністерством фінансів України проекту Закону України "Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні", яким фактично відміняються  усі пільги для сільгоспвиробників, може спричинити крах агропромислового комплексу,  масові акції протесту внаслідок того, що передбачається оподаткування всіх приміщень сільгоспвиробників. Тому я хочу звернутися до Вас, шановні депутати, з проханням підтримати мій депутатський запит в частині звернення, ініційованого Маневицькою партійною організацією Аграрної партії України, до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України з тим, аби не допустити змін, які вкрай негативно позначаться на сільськогосподарських товаровиробниках. Дозвольте озвучити текст звернення:

 

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Маневицької районної ради Волинської області до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України щодо недоцільності внесення змін до податкового законодавства в частині оподаткування сільськогосподарських товаровиробників, ініційоване Маневицькою районною партійною організацією Аграрної партії України

 

Аграрна партія України, громадськості, професійні організації АПК глибоко занепокоєні ситуацією щодо змін у податковому законодавстві у 2016 році.

Так, оприлюднений 30.11.2015 року, Міністерством фінансів України проект Закону України «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні» фактично відміняє усі пільги для сільгоспвиробників:

- скасування спецрежиму ПДВ для всіх суб’єктів господарювання в АПК;

- можливість застосування спрощеної системи оподаткування (група «С») лише для підприємств, у яких річний обсяг доходу за попередній рік не перевищує 2 млн. грн.;

- скасування пільг з неоподаткування будівель і споруд с/г виробників.

Натомість у проекті Державного бюджету України на 2016 рік відсутні будь-які елементи державної підтримки АПК.

При цьому, на відміну від багатьох країн, де аграрна галузь є дотаційною, в Україні сільськогосподарська галузь донедавна демонструвала позитивні показники розвитку. Частка АПК у загальному обсязі експорту України становить 37% (станом на 01.11.2015).

Спецрежим ПДВ для сільгоспвиробників, який діє з 1998 року, є найефективнішим, до того ж некорупційним механізмом підтримки галузі. Пряма підтримка сільгоспвиробників, яку пропонує Уряд, містить корупційні ризики.

Скасування спецрежиму ПДВ для сільськогосподарських товаровиробників з 1 січня 2016 року є згубним, з точки зору забезпечення продовольчої безпеки України.

Так, за оцінками експертів втрати аграріїв складуть близько 30 млрд. грн., падіння експертної виручки на $ 1 млрд., а кількість безробітних зросте на 100 тис. осіб.

Економічна динаміка розвитку АПК у 2015 році підтверджує необхідність збереження державної підтримки галузі – за підсумками 10-ти місяців 2015 року падіння обсягу сільгоспвиробництва складає 4,4%, а витрати на виробництво зросли на 60-70%. Вперше за 10 років скоротилися всі показники по виробництву продукції тваринництва. Чисельність поголів’я ВРХ скоротилася на 5,4%, поголів’я птиці – на 3,2%, виробництво молока зменшилось на 4,4%, а яєць – на 14,8%.

Ситуація в АПК є несприятливою й через посушливі погодні умови. Не сприяє розвитку сільськогосподарської галузі й зовнішньоекономічна кон'юнктура – світові ціни на зерно знижуються вже декілька років поспіль.

При цьому відсутня будь-яка компенсація за кредитами, а банківська відсоткова ставка перевищує 30% річних.

Наголошуємо, що збереження існуючої системи оподаткування аграрного сектору до 1 січня 2018 року передбачено Коаліційною Угодою та Програмою дій Уряду. Пільги для агропромислової галузі прописані в Угоді про асоціацію України з ЄС, згідно норм СОТ.

Звертаємо Вашу увагу на те, що підходи до законотворчої діяльності Уряду порушують вимоги чинного законодавства України щодо неможливості внесення змін в податкове законодавство на наступний рік наприкінці поточного року.

Вважаємо, що зазначений законопроект не може бути прийнятий в запропонованій редакції, адже означатиме крах агропромислового комплексу України та може спричинити масові акції протесту з боку фермерів і селян.

Скасування спеціального режиму ПДВ для аграріїв означатиме крах галузі та банкрутство багатьох сільгоспвиробників. Додаткове фіскальне навантаження на галузь поставить під загрозу продовольчу безпеку держави та збільшить соціальне напруження в суспільстві.

Враховуючи вищевикладене, переконливо просимо підтримати пропозиції Аграрної партії України, громадських професійних організацій АПК щодо недоцільності внесення запропонованих законопроектом змін до податкового законодавства в частині оподаткування сільськогосподарських товаровиробників.